Top 5 echipe neinvinse in Europa

Top 5 echipe de fotbal neinvinse

Top 5 echipe neinvinse in Europa – La sfarsitul lunii octombrie 2019, mai erau doar cateva echipe fara infrangere din campionatele puternice de fotbal si aici ma refer la Bundesliga, English Premier League, Eredivisie, La Liga, Liga NOS, Ligue 1, Russian Premier League, Serie A si Süperlig.

Top 5 echipe neinvinse din campionatele puternice de fotbal din Europa

Acestea sunt Ajax, Boavista, Juventus, Liverpool si Wolfsburg. Ajax si Liverpool sunt singurele din acest top care sunt si lideri in campionatele lor nationale. Ajax si Liverpool se afla in acest moment la 6 puncte de echipele de pe locul 2 in clasament.

Juventus se afla pe locul 2 in Serie A, la 2 puncte de Inter, desi a invins echipa lui Antonio Conte la inceputul acestei luni.

Wolfsburg se afla pe locul 4 in Bundesliga, unde diferenta de puncte dintre locul 1 si locul 8 este de doar 4 puncte. Bundesliga este unul dintre cele mai spectaculoase campionate din lume, iar lupta stransa pentru primele locuri aduce si cel mai mare numar de suporteri pe stadioanele din Europa.

Boavista nu este in primele locuri in campionatul Portugaliei pentru ca are 6 meciuri terminate la egalitate din ultimele 8.

Revenire de senzatie pentru Ajax, Boavista, Juventus, Liverpool si Wolfsburg in meciuri in care au fost conduse

Ajax era sa piarda primul meci din campionat cu Vitesse, unde a revenit de 2 ori. De atunci are un parcurs foarte bun in campionat, desi in primele etape echipa nu s-a ridicat la nivelul cerut de suporteri.

Liverpool a avut emotii in 3 partide de fotbal contra celor de la Newcastle United, Manchester United si Tottenham. Liverpool a fost condusa in toate cele 3 meciuri, iar in 2 a reusit sa revina si sa castige. In meciul cu Manchester United, echipa lui Klopp a egalat in minutul 85 prin Lallana si a fost nevoita sa se multumeasca cu un egal.

Juventus a revenit de 2 ori cand a fost condusa cu 2-1, in meciurile contra echipelor Verona si Brescia. Cu Napoli, Juve a castigat in minutul 92 cu 4-3 prin autogolul lui Koulibaly. In ultimul meci din Serie A din 26 octombrie 2019, Juventus nu a reusit sa treaca de Lecce, scor 1-1, desi a deschis scorul prin Dybala.

Boavista a avut 2 meciuri grele si a revenit in ultimele minute de joc. In minutul 82 impotriva echipei Moreirense, care juca in 10 oameni si in minutul 92 impotriva echipei Guimaraes.

Wolfsburg a avut 4 reveniri spectaculoase, toate incheiate cu scorul de 1-1. Daca Wolfsburg deschide scorul, atunci castiga meciul. Daca este condusa cu 1-0, revine si termina meciul 1-1. Simplu.

Ce meciuri tari le asteapta pe aceste echipe?

Ajax va juca in urmatorele saptamani cu Zwolle, Utrecht, Heracles, FC Twente si Willem II. Nu sunt cele mai puternice formatii din Olanda, dar Ajax trebuie sa treaca cu bine peste aceste hopuri.

Liverpool va juca impotriva echipei Manchester City pe 10 noiembrie. O victorie a echipei lui Klopp inseamna ca titlul de campioana in Premier League e foarte aproape. E un meci deschis oricarui rezultat.

Juventus va juca impotriva urmatoarelor echipe din Seria A si Champions League: AC Milan, Atalanta, Atletico Madrid, Sassuolo, Lazio si Leverkusen. E un program incarcat pentru campioana Italiei in urmatoarele 40 de zile.

Boavista va juca cu Braga in curand, iar acesta este un meci de zile mari si sunt curios daca Boavista va ramane neinvinsa.

Wolfburg va juca in urmatoarele 2 etape din Bundesliga contra celor de la Borussia Dortmund si Bayer Leverkusen.

Ce echipa sau echipe vor ramane fara infrangere la sfarsitul sezonului fotbalistic din acest Top 5 echipe neinvinse in Europa?