Programul 16-imilor Cupei Romaniei

programul Cupei Romaniei

Marți, 24 septembrie

Flacăra Horezu – Astra 16:30 
Foresta Suceava – Gaz Metan 16:30 
UTA Arad – Dinamo 16:30 
Metalul Buzău – Csikszereda 16:30 
Turris Tr. Măgurele – Clinceni 18:00 
Chiajna – Voluntari 19:15 
U Craiova 1948 – U Cluj 21:30 

Miercuri, 25 septembrie

Chindia – Hermannstadt 16:00 
Făurei – Mioveni 16:30 
Industria Galda – Petrolul 16:30 
CSM Reșița – U Craiova 18:45 
FC Botoșani – CFR Cluj 21:30  

Joi, 26 septembrie

Ripensia – Sepsi 16:30 
Sănătatea Cluj – Viitorul16:30 
Rapid – Poli Iași 18:45 
Metaloglobus București – FCSB 21:30

Rapid – Poli Iași, U Craiova 1948 – U Cluj și FC Botoșani – CFR Cluj sunt meciurile cele mai tari din programul 16-imilor Cupei Romaniei. Daca pana acum FCSB nu dadea importanta acestui trofeu, s-ar putea ca in acest sezon sa fie singura sansa la cupele europene. FCSB a castigat 2 meciuri importante impotriva Viitorului si U Craiova, dar acum cateva saptamani se zbatea in subsolul clasamentului alaturi de Dinamo. Programul 16-imilor Cupei Romaniei avantajeaza echipa lui Gigi Becali care pleaca cu prima sansa in intalnirea cu Metaloglobus Bucuresti.

Castigatoarea Cupei Romaniei va juca in Europa League in sezonul viitor, indiferent pe ce loc va termina in campionat. Stiu ca ati mai vazut echipe din Liga a 2-a care jucau in Europa League din campionate puternice, dar acestea au casttigat cupa in tarile respective. Acum sa nu intelegeti ca imi doresc ca FCSB sa retrogradeze pentru ca avem nevoie de echipa cat mai puternice in primul esalon fotbalistic din Romania.

Toate finalele Cupei Romaniei din 1933 si pana acum

1933/34 Ripensia Timișoara – Universitatea Cluj 5-0
1934/35 CFR Bucureşti – Ripensia Timișoara 6-5 d.p.
1935/36 Ripensia Timișoara – Unirea Tricolor Bucureşti 5-1
1936/37 Rapid Bucureşti – Ripensia Timișoara 5-1
1937/38 Rapid Bucureşti – CAMT Timișoara (D2) 3-2
1938/39 Rapid Bucureşti – Sportul Studenţesc Bucureşti 2-0
1939/40 Rapid Bucureşti – Venus Bucureşti 2-2 d.p., 4-4 d.p. (rejucare), 2-2 d.p. (rejucare), 2-1 (rejucare)
1940/41 Rapid Bucureşti – Unirea Tricolor Bucureşti 4-3
1941/42 Rapid Bucureşti – Universitatea Cluj-Sibiu 7-1
1942/43 CFR Tr. Severin – Sportul Studenţesc Bucureşti 4-0
1943/44 ediție întreruptă
1944-47 nedisputată
1947/48 ITA Arad – CFR Timişoara 3-2
1948/49 CSCA Bucureşti – CSU Cluj 2-1

1950 CCA Bucureşti – Flamura Roşie UTA Arad 3-1
1951 CCA Bucureşti – Flacăra Mediaş (D2) 3-1 d.p.
1952 CCA Bucureşti – Flacăra Ploeşti 2-1
1953 Flamura Roşie UTA Arad – CCA Bucureşti 1-0 d.p.
1954 Metalul Reşiţa (D2) – Dinamo Bucureşti 2-0
1955 CCA Bucureşti – Progresul ICO Oradea (D2) 6-3 d.p.
1956 Progresul ICO Oradea – Metalul Cîmpia Turzii (D2) 2-0
1957/58 Ştiinţa Timişoara – Progresul Bucureşti 1-0
1958/59 Dinamo Bucureşti – CSM Baia Mare (D2) 4-0
1959/60 Progresul Bucureşti – Dinamo Obor București (D2) 2-0

1960/61 Arieşul Turda (D2) – Rapid Bucureşti 2-1
1961/62 Steaua Bucureşti – Rapid Bucureşti 5-1
1962/63 Petrolul Ploiești – Siderurgistul Galaţi (D2) 6-1
1963/64 Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 5-3
1964/65 Ştiinţa Cluj – Dinamo Piteşti 2-1
1965/66 Steaua Bucureşti – UTA Arad 4-0
1966/67 Steaua Bucureşti – Foresta Fălticeni (D3) 6-0
1967/68 Dinamo Bucureşti – Rapid Bucureşti 3-1 d.p.
1968/69 Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 2-1
1969/70 Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 2-1

1970/71 Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 3-2
1971/72 Rapid Bucureşti – Jiul Petroșani 2-0
1972/73 Chimia Rm. Vîlcea (D2) – Constructorul Galaţi (D3) 1-1 d.p., 3-0 (rejucare)
1973/74 Jiul Petroșani – Politehnica Timişoara 4-2
1974/75 Rapid Bucureşti (D2) – Universitatea Craiova 2-1 d.p.
1975/76 Steaua Bucureşti – CSU Galaţi (D2) 1-0
1976/77 Universitatea Craiova – Steaua Bucureşti 2-1
1977/78 Universitatea Craiova – Olimpia Satu Mare 3-1
1978/79 Steaua Bucureşti – Sportul Studenţesc Bucureşti 3-0
1979/80 Politehnica Timişoara – Steaua Bucureşti 2-1 d.p.

1980/81 Universitatea Craiova – Politehnica Timişoara 6-0
1981/82 Dinamo Bucureşti – FC Baia Mare (D2) 3-2
1982/83 Universitatea Craiova – Politehnica Timişoara 2-1
1983/84 Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 2-1
1984/85 Steaua Bucureşti – Universitatea Craiova 2-1
1985/86 Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 1-0
1986/87 Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 1-0
1987/88 Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 2-1*
1988/89 Steaua Bucureşti – Dinamo Bucureşti 1-0
1989/90 Dinamo Bucureşti – Steaua Bucureşti 6-4

1990/91 Universitatea Craiova – FC Bacău 2-1
1991/92 Steaua Bucureşti – Politehnica Timişoara 1-1 d.p. (3-2 l.d.)
1992/93 Universitatea Craiova – Dacia Unirea Brăila 2-0
1993/94 Gloria Bistriţa – Universitatea Craiova 1-0
1994/95 Petrolul Ploiești – Rapid Bucureşti 1-1 d.p. (5-3 l.d.)
1995/96 Steaua Bucureşti – Gloria Bistriţa 3-1
1996/97 Steaua Bucureşti – FC Naţional Bucureşti 4-2
1997/98 Rapid Bucureşti – Universitatea Craiova 1-0
1998/99 Steaua Bucureşti – Rapid Bucureşti 2-2 d.p. (4-2 l.d.)
1999/2000 Dinamo Bucureşti – Universitatea Craiova 2-0

2000/01 Dinamo Bucureşti – Rocar București 4-2
2001/02 Rapid Bucureşti – Dinamo Bucureşti 2-1
2002/03 Dinamo Bucureşti – FC Naţional Bucureşti 1-0
2003/04 Dinamo Bucureşti – Oţelul Galați 2-0
2004/05 Dinamo Bucureşti – Farul Constanța 1-0
2005/06 Rapid Bucureşti – FC Naţional Bucureşti 1-0 d.p.
2006/07 Rapid Bucureşti – FCU Politehnica Timişoara 2-0
2007/08 CFR Cluj-Napoca – Unirea Urziceni 2-1
2008/09 CFR Cluj-Napoca – FC Timişoara 3-0
2009/10 CFR Cluj-Napoca – FC Vaslui 0-0 d.p. (5-4 l.d.)

2010/11 FCSB – Dinamo București 2-1
2011/12 Dinamo București – Rapid București 1-0
2012/13 Petrolul Ploiești – CFR Cluj-Napoca 1-0
2013/14 Astra Giurgiu – Steaua București 0-0 d.p. (4-2 l.d.)
2014/15 FCSB – Universitatea Cluj-Napoca 3-0

2015/16 CFR Cluj – Dinamo 2-2 d.p (5-4 l.d)

2016/17 FC Voluntari – Astra 1-1 d.p (5-3 l.d)

2017/18 U Craiova – FC Hermannstadt 2-0

2018/19 FC Viitorul – Astra 2-1

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *